60-årsjubileumsträff i Stockholm

60årsjubiluemFör att fira att det är 60 år sedan släktföreningen grundades hade vi en jubileumsträff den 16 november på Harö krog som ligger på en pråm som ligger för ankar vid Kungsholmen. Ett 40-tal medlemmar var på plats, varav tre som även var med vid grundande 1954. Det var Gunilla Schlyter, Christer Richert och Lars Linder.

Ordförande Anders Holm inledde med att berätta om bakgrunden Harö krog och Nordens ljus som äger pråmen. Vi avnöjt därefter en delikat söndagslunch-buffé. Till kaffet gjorde förre ordförande Lars Linder en personlig återblick på de 60 åren med släktföreningen. Därefter höll Olof Cronberg ett anförande om Lovisa Maria och genetisk genealogi, dvs vad DNA kan innebära för släktföreningen.

I mitten sitter Lars Linder och Christer Richert som var med vid föreningens grundande 1954

I mitten sitter Lars Linder och Christer Richert som var med vid föreningens grundande 1954

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *